Tomek
jak-zostac-native-speakerem

Ucząc się języka obcego chcemy osiągnąć jak najwyższy poziom. To zrozumiałe. Marzeniem większości z nas jest osiągnięcie poziomu native speakera czyli osoby, która porozumiewa się płynnie i bez żadnych przeszkód.

Wielu z nas uważa, że osiągnięcie tego poziomu jest możliwe jedynie podczas wyjazdu za granicę. Tymczasem to nie prawda! Przedstawiamy 10 sprawdzonych i skutecznych sposobów na zostanie “native speakerem”.

1. Słowa na karteczkach

karteczki samoprzylepne

Chcesz poszerzyć zasób słownictwa? Wykorzystaj samoprzylepne karteczki i naklejaj je w miejscach, na które często patrzysz. Dzięki temu słownictwo bardzo szybko się utrwali.

2. Nauka poprzez muzykę

Jeśli lubisz spędzać czas przy dobrej muzyce postaw na artystów śpiewających w języku, którego się uczysz. Dzięki temu o wiele szybciej poznasz i zapamiętasz nowe słowa. Jeśli nie rozumiesz tekstu piosenki – sprawdź go w internecie. Dzięki temu przy kolejnym odsłuchaniu utworu od razu zrozumiesz jego treść i szybko ją zapamiętasz.

3. Filmy i seriale

seriale-min

Jeśli chcesz biegle opanować język obcy musisz się nim otoczyć. Dlatego również podczas wypoczynku nie rezygnuj z nauki. Oglądając filmy i seriale postaw na takie, które nagrywane są w języku, którego się uczysz. Dzięki temu, nawet nie wiedząc kiedy znacząco wzbogacisz swój zasób słów.

4. Śledź wiadomości

Kolejny sposób to śledzenie na bieżąco informacji dotyczących kraju, którego języka się uczysz. Wybieraj nie tylko główne media, ale również lokalne portale informacyjne – nie tylko poznasz język, ale również miejsce, kulturę i sprawy zajmujące ludzi.

5. Wykorzystuj nowoczesne technologie

Osoba, która może mówić o sobie “native speaker” musi posiadać naprawdę szeroki zasób słownictwa. W jaki sposób uczyć się słówek by osiągnąć oczekiwany poziom? Przede wszystkim warto wykorzystać nowoczesne technologie. Kursy językowe online, quizy, aplikacje językowe – to wszystko przyczynia się do poszerzenia naszej wiedzy. Warto więc korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

6. Gotuj z językiem

Lubisz gotować? Znajdź książkę kucharską z przepisami kraju, którego języka się uczysz i przetestuj przepisy. Oczywiście, książka powinna być w języku obcym. Łącząc pasję z nauką o wiele szybciej poznasz nowe słowa. Poza tym poczujesz klimat miejsca, którego język próbujesz opanować.

7. Wykorzystaj czas dojazdu do pracy

podroz autobusem

Jeśli dojeżdżasz do pracy autobusem lub pociągiem wykorzystaj czas, który spędzasz w podróży na uczenie się. Możesz czytać książki, uczyć się słówek lub słuchać muzyki, nagrań, podcastów w języku, którego się uczysz. To naprawdę działa!

8. Podyskutuj z innymi

Jeśli w twojej okolicy jest klub dyskusyjny, który zajmuje się językiem obcym koniecznie zapisz się do niego. Nic tak nie pomaga w nauce języka jak uczestniczenie w rozmowach. Dzięki temu nauczysz się nie tylko mówić, ale również rozumieć innych.

9. Czat z native speakerem

To kolejny sposób na zostanie nativem to rozmawianie z osobami, które są na wyższym poziomie znajomości języka niż my. Nie zawsze osoba taka znajduje się w naszym sąsiedztwie. W takim wypadku warto skorzystać z możliwości jakie daje internet. Dzięki niemu możemy bowiem znaleźć przyjaciół z każdego zakątka świata. Rozmowy z nimi to doskonały sposób na poprawę swoich zdolności językowych.

10. Baw się językiem

Aby nauka była skuteczna warto połączyć ją z zabawą, tym, co sprawia ci przyjemność. Dlatego też włączenie swojej pasji do nauki języka to doskonały pomysł. To wcale nie musi być trudne. Jeśli ćwiczysz, postaw na filmy treningowe w obcym języku, malujesz – poszukaj obcojęzycznych albumów.

Podsumowując, twoje marzenie o zostaniu “native speakerem” nie musi wiązać się z wyjazdem za granicę. Zaangażowanie, regularność w nauce oraz ćwiczenie na różnorodne sposoby to gwarancja odniesienia sukcesu. Przekonało się o tym już wiele osób, którym udało się osiągnąć oczekiwany poziom znajomości języka.

Fot: UNSLPASH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *