Tomek

W ostatnich tygodniach postawiłem kilka nowych stron na WordPressie i przyszła mi do głowy myśl, aby utworzyć ranking moich TOP 7 najważniejszych ustawień od których warto zacząć przygodę z blogiem. Dodam od razu, że jest to mój subiektywny ranking i zdaję sobie sprawę że każdy może zwracać uwagę na inne elementy przy wdrażaniu szablonu.

A więc tak: udało Ci się zainstalować WordPressa, zalogowałeś się do kokpitu i co dalej?

Zablokowanie strony wyszukiwarkom

Jeśli Twoja domena ma już jakąś historię (czytaj: odnośniki) w Internecie, lepiej zablokować ją przed crawlerami wyszukiwarek, zanim zaczną indeksować roboczą wersję Twojego bloga. Jeśli nie zaznaczyłeś checkboxa przy instalacji, udaj się do zakładki: Ustawienia -> Czytanie i zaznacz opcję: „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”.

System doda w kodzie strony tagi NOINDEX i NOFOLLOW, dzięki czemu wyszukiwarki nie będą przeglądać zawartości podstron. To, czy tagi zostały dodane prawidłowo sprawdzisz m.in. za pomocą wtyczki: NoFollow. Kiedy wykonasz wszystkie podstawowe konfiguracje, będziesz mógł odznaczyć tę opcję.

Usunięcie roboczych treści

WordPress dla każdej nowej strony generuje przykładowy wpis, stronę i komentarz. Udaj się do odpowiednich zakładek i usuń przykładowe wpisy. Dzięki temu do indeksu Google nie będą w przyszłości przedostawać się tego typu standardowe teksty. Warto  na koniec udać się do zakładki: Ustawienia -> Ogólne aby usunąć i wstawić nowy tekst w polach na tytuł i opis. Pierwsze pole to stały element w meta-title, natomiast opis to to, co następuje po nim w przypadku strony głównej:

Jeśli nie wiesz, czym jest meta-title to śpieszę z pomocą. Jest to ten fragment widoczny zazwyczaj po najechaniu kursorem:

A odpowiada on za wygląd w wyszukiwarce:

Optymalizacja grafik

W większości szablonów mamy do czynienia z sekcją na wstawienie grafiki wyróżniającej (w formie baneru, czy slidera). Zdjęcie będzie się wyświetlać na większości podstron, dlatego warto zadbać o to, by jego waga nie była zbyt duża.  Pozwoli to m.in. na szybsze ładowanie się, co jest szczególnie ważne ze względu na użytkowników mobilnych. Warto w pierwszej kolejności zmniejszyć rozmiary zdjęcia – można to zrobić w dowolnym narzędziu do obróbki zdjęć. Następnie można zmniejszyć wagę przez zastosowanie bezstratnej kompresji. Polecam do tego program: Optimizilla lub gry chcemy przekonwertować obraz z .PNG do . JGP program PNG na JPG.

Wtyczka do kompleksowego SEO

Na rynku są w sumie dwie duże wtyczki do SEO: Yoast i All in One SEO Pack. Ja osobiście jestem przyzwyczajony do tej drugiej. Instalacja wtyczki pozwoli nam na ustawienie przyjaznych metatagów, zweryfikowania Google Search Console, czy wygenerowania mapy witryny która pomoże Google zaidneksować nasze wpisy. Nie będę rozpisywał się na temat konfiguracji wtyczki, być może poświęcę temu w przyszłości osobny wpis. Wspomnę tylko, że przy włączaniu mapy witryny XML warto od razu odznaczyć opcję mediów:

dzięki czemu do indeksu wyszukiwarek nie będą przedostawać się podstrony generowane na podstawie obrazów. Wygląda to okropnie i nie powinno to być w ogóle dostępne dla Google:

A jeśli tego typu strony już są zaindeksowane, możesz:

a) dodać tym podstronom noindex we wtyczne (w All in One SEO Pack mi to nigdy nie działało…)

b) Przekierować wszystkie strony mediów za pomocą wtyczki – Attachment Pages Redirect

Włączenie favicon

Favicon to mała ikonka którą można zobaczyć na karcie przeglądarki. Sprawia wrażenie, że witryna jest zadbana:

Ponoć Google w ostatnim czasie zaczął wysyłać maile webmasterom, których strony nie miały faviconu, tym bardziej warto je wygenerować. Jeśli nie mamy czasu bawić się w obróbkę graficzną, posłuży nam do tego jedna z wtyczek  np: Favicon od RealFaviconGenerator.

Przyjazne odnośniki

Tutaj odsyłam do mojego wcześniejszego wpisu na ten temat: Ustawianie przyjaznych linków w WordPressie

Konfiguracja GA i GSC

Obowiązkowa pozycja, czyli konfiguracja Google Analytics dzięki czemu będziemy mogli zbierać statystyki z naszego bloga. Po założeniu konta, wyświetli się nam kod śledzenia, który trzeba będzie wkleić na początku sekcji head. Jeśli nie masz doświadczenia z edycją kodu, przejdź do ustawień wtyczki All in One SEO i w opcji: „ID Google Analytics” wklej swój identyfikator śledzenia, czyli fragment UA i ciąg liczb, który po nim następuje.

Podobną zmianę warto wprowadzić dla panelu Google Search Console, który jest świetnym narzędziem diagnostycznym pod SEO. Utwórz nową usługę w panelu GSC, wybierz metodę weryfikacji „kod HTML” a następnie wklej ciąg liczb w ustawieniach wtyczki do SEO, analogicznie do poniższego screena:

Na koniec trzeba jeszcze pamiętać, by odblokować dostęp robotom wyszukiwarek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *