lazybear
web-2

Każda, nawet najpopularniejsza strona internetowa musiała od czegoś zacząć. Minęło wiele miesięcy i lat zanim znane nam serwisy zdobyły swój pierwszy milion użytkowników. A co, gdyby móc sprawdzić jak wyglądały początki takich stron jak Google, czy Facebook?

Dzięki Archiwum Internetu jest to możliwe.

Google

Google.pl to najczęściej odwiedzana strona internetowa w Polsce. W samym maju 2017 roku odnotowała ponad siedem miliardów, sto czterdzieści milionów wejść. Do tego dochodzi jeszcze ponad 800 milionów wejść z wersji Google.com. Jak wyglądała strona 19 lat temu?

11 października 1998

Strona składała się z nagłówka i dwóch odnośników. Jeden z  nich odsyłał do prototypu wyszukiwarki, bardzo podobnej do tej z dzisiaj:

Indeks zawierał jedynie 25 milionów zaindeksowanych stron, czyli bardzo mało (dla porównania Wikipedia.org ma dziś około 99 milionów wyników). Brakuje wyszukiwania grafik, map i wielu innych funkcji, z których jest dzisiaj znany Google.

Facebook

Facebook.com to druga najpopularniejsza strona internetowa w Polsce. Korzysta z niej ponad 80% wszystkich internautów. Jak wyglądała kilkanaście lat temu?

12 lutego 2014

Przede wszystkim był to jeszcze Thefacebook.com. Z informacji na stronie dowiemy się, że portal powstał w celu integracji uczniów szkół średnich i studentów. Dzięki niemu możesz:

  • Zobaczyć, kto jest w twojej klasie.
  • Śledzić przyjaciół.
  • Tworzyć sieci znajomości.
  • Szukać ludzi ze swojej szkoły.

Brzmi znajomo? 😉

Wirtualna Polska

To pierwszy serwis internetowy w Polsce. Zanim Wirtualna Polska stała się wp.pl funkcjonowała przez kilka lat jako www.wp.cnt.pl. Tak wyglądał portal 20 listopada 1996 roku:

Już wtedy była możliwość zareklamowania się na portalu (spójrzcie na ten telefon!). Cena za reklamę wynosiła 500-2000 zł. Dziś za wartość baneru na Wp.pl można kupić sobie działkę z domem w Warszawie. I psa.

Onet.pl

Onet to nieco młodszy kolega Wirtualnej Polski (powstał w 1996 roku). Dziś gromadzi przed ekranami urządzeń około 18 milionów polskich internautów. Tak wyglądał w 1997 roku:

onet-min

Allegro.pl

Allegro z 2000 roku:

allegro

Wikipedia.org

Tak wyglądała strona główna Wikipedii w 2001 roku:

wikipedia-min

Trzeba przyznać, że 6000 artykułów jak na sześć miesięcy działania to i tak niezły wynik. To jednak nic w porównaniu z dniem dzisiejszym. Obecnie Wikipedia może pochwalić się liczbą 5,424,817  artykułów w samym języku angielskim!

Historię stron internetowych można prześledzić za pomocą narzędzia Wayback Machine.

Statystyki z: pbi.org.pl/badanie-gemius-pbi/polski-internet-maju-2017/

Zobacz również z tej kategorii:

[catlist name=”ciekawostki”]

Lazybear.pl to blog, który powstał w 2016 roku. Od tego czasu publikuję na nim artykuły z pogranicza technologii, nauki i marketingu. Szczególnie zapraszam do odwiedzenia sekcji dla początkujących wordpressowiczów. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie 🙂

Za każdym razem gdy ktoś nie udostępni pomocnego materiału, gdzieś na świecie płacze mały niedźwiadek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *