lazybear
las

Przez większą część swojego życia gromadził rzadkie gatunki drzew z całego świata. Jest autorem największej prywatnej kolekcji drewna w Stanach Zjednoczonych. 50 lat po jego śmierci, próbki drzew, które zebrał, zostaną wykorzystane do walki z nielegalną wycinką lasów.

Archie F. Wilson (1903-1960) był prawdopodobnie jednym z największych miłośników drewna, jacy kiedykolwiek chodzili po tej planecie. Zawodowo pracował jako kierownik w rożnych zakładach przemysłowych, wolny czas poświęcał natomiast swojej największej pasji – drewnu. W latach 50 XX wieku był pracownikiem naukowym w Chicago Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej w Chicago), a w latach 1949-1960 zajmował różne stanowiska w organizacji International Wood Collectors Society. Przez 57 lat swojego życia udało mu się zgromadzić 4637 próbek drewna.

Kolekcja Wilsona znajduje się obecnie w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Na stronie internetowej muzeum, w zakładce Departamentu Botaniki można zobaczyć slajdy przedstawiające wybrane gatunki drewna widziane przez mikroskop. Drewno na slajdach wygląda, jakby zostało namalowane przez artystę, zajmującego się sztuką abstrakcyjną. Slajdy mogą przypominać również sfotografowane przedmioty widziane w negatywie.

Oto kilka przykładów próbek Wilsona, widzianych z perspektywy mikroskopu:

telefon bez bateriiFot: http://botany.si.edu/mage_gallery2.cfm

Poniższy przykład:  Picea pungens (Świerk kłujący).

telefon bez bateriiFot: http://botany.si.edu/mage_gallery2.cfm

Kolekcja Wilsona (oraz inne) została wykorzystana do stworzenia bazy drzew zagrożonych wyginięciem, uznanych przez CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). CITES powstało w celu powstrzymania nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin na świecie. Konwencja obowiązuje w 183 krajach (w tym w Polsce od 12 marca 1990 roku).

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Badacze chcą stworzyć telefon bez baterii ↢ ↢ ↢

Szacuję się, że w wyniku nielegalnej wycinki drzew, światowa gospodarka traci ponad 152 miliardy dolarów rocznie, a więc więcej niż roczna suma pozyskana w wyniku nielegalnego handlu: kością słoniową, rogami nosorożca, ptakami, gadami oraz koralowcami. Nielegalnie wycięte drzewa stanowią od 15 do 30 procent całości drewna sprzedawanego na całym świecie.

Baza danych, zawierająca rzadkie gatunki drzew, została uzupełniona technologią DART-TOFMS (Direct-Analysis in Real-Time Time-of-Flight Mass Spectrometry), która pozwala na sprawdzenie rodzaju drewna w czasie rzeczywistym.

telefon bez bateriiFot: https://news.mongabay.com/wildtech/2016/08/dart-tofms-finding-chemistry-wood/

Przyrząd DART wykorzystuje gorący strumień jonów helu w celu zbadania składu chemicznego próbki drewna. Dzięki nowoczesnej metodzie analizy w czasie rzeczywistym, można w bardzo prosty sposób zbadać gatunek, odmianę, czy źródło geograficzne drewna. Technologia może okazać się nieoceniona przy próbach wykrycia przestępstw związanych z nielegalną wycinką drzew.

Urząd Celny i Ochrony Granic w Stanach Zjednoczonych obsługuje już trzy przyrządy DART, są one jednak wykorzystywane do badania innych przedmiotów. W najbliższej przyszłości może się to jednak zmienić.

Zagrożone gatunki drzew stały się jednym z największych problemów urzędów ochrony granic, ale nie tylko nich, ponieważ wycinanie drzew ma też bezpośredni wpływ na środowisko w którym żyjemy.

Źródło: http://www.smithsonianmag.com/smithsonian-institution/scientists-are-using-collection-wood-samples-combat-illegal-logging-180964305/

Lazybear.pl to blog, który powstał w 2016 roku. Od tego czasu publikuję na nim artykuły z pogranicza technologii, nauki i marketingu. Szczególnie zapraszam do odwiedzenia sekcji dla początkujących wordpressowiczów. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie 🙂

Za każdym razem gdy ktoś nie udostępni pomocnego materiału, gdzieś na świecie płacze mały niedźwiadek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *