lazybear
telefon komórkowy czarny

Wyobraź sobie, że jesteś gdzieś daleko poza domem, pociąg którym jechałeś rozwalił się w środku pola, w środku żniw, nie masz kasy w portfelu, właśnie zaczepiają Cię dresy, wkurzeni że nie dotrą na mecz, a Ty nie masz do kogo zadzwonić, bo rozładował Ci się telefon. Kiepsko prawda?

Teraz wyobraź sobie, że masz przy sobie telefon, który działa bez baterii, a Ty po prostu wyciągasz go i dzwonisz.

W najbliższym czasie może to być możliwe. Oczywiście wszystko dzięki amerykańskim naukowcom i ich najnowszym badaniom.

Cały myk polega na tym, że zwykły telefon komórkowy pobiera jedynie kilka mikrowatów energii w przeciwieństwie do bardziej wymagających smartfonów. W związku z niską eksploatacją, energia potrzebna do wykonywania połączeń mogłaby być wykorzystywana z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku słońca.

telefon bez bateriiMark Stone/University of Washington

Jak miałoby to działać?

Mała fotodioda może gromadzić energię słoneczną, a następnie za pomocą częstotliwości radiowej przesyłać z stacji bazowej. Technika, która ma zostać wykorzystana do stworzenia telefonu, to tzw. analogowe rozproszenie wsteczne: wchłanianie lub odbijanie sygnału, który potrzebuje mniej energii niż generowany sygnał.

Vamsi Talla, jedna z projektantów telefonu jest zdania, że rozwiązanie mogłoby wkrótce wejść w życie, wymagałoby to jednak dużego zaangażowania sieci telefonicznych. Szansy upatruje we wdrożeniu nowego standardu sieci komunikacyjnych – 5G, które ma nastąpić w 2020 roku. Talla uważa, że gdyby udało się to zrobić, każdy mógłby mieć przy sobie zarówno smartfon oraz telefon bez baterii, który można by wykorzystać w sytuacjach kryzysowych. A tych przecież nie sposób uniknąć.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Czy firmy będą wstrzykiwać Bio-chipy pracownikom? ↢ ↢ ↢

Choć pomysł na stworzenie takiego urządzenia jest świetny, nie jestem pewien czy każdy będzie chciał nosić w kieszeni zapasowy telefon. To jakby cofanie się o kilkanaście lat. Dobrym pomysłem byłoby natomiast stworzenie funkcji w smartfonie, która pozwalałaby na przełączenie się na tryb analogowy. Nie wiem, czy jest to możliwe, ale gdyby taki telefon powstał, na pewno chciałbym go mieć.

I  chyba nie tylko ja.

Tak więc, amerykańscy badacze, liczę na was!

Źródło: https://www.livescience.com/59921-battery-free-cellphone-collects-power-from-environment.html

Lazybear.pl to blog, który powstał w 2016 roku. Od tego czasu publikuję na nim artykuły z pogranicza technologii, nauki i marketingu. Szczególnie zapraszam do odwiedzenia sekcji dla początkujących wordpressowiczów. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie 🙂

Za każdym razem gdy ktoś nie udostępni pomocnego materiału, gdzieś na świecie płacze mały niedźwiadek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *