lazybear

Czy w 2018 roku można jeszcze zarobić na domenach internetowych?

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony zarabianiu na domenach internetowych. Sposobów na zarabianie w Internecie jest naprawdę sporo. Wbrew pozorom nie trzeba mieć kilkunastu tysięcy na zainwestowanie, by generować pierwsze dochody. Jeśli ktoś jest kreatywny, ma trochę czasu (i umiejętności) może bardzo szybko zacząć zarabiać. Mam np. sąsiada studenta, który kupuje markowe ubrania w lumpeksach, a następnie sprzedaje je za granicą. Jego rekord to 800 zł złotych zarobionych na jednej rzeczy. W jego przypadku wystarczy 50 zł, by osiągnąć kilkukrotnie większy zysk. Czy każdy mógłby tak robić? Oczywiście, że nie. Trzeba przecież znać się na modzie, by wyszukać ciekawe okazje. Z kolei bez znajomości języka angielskiego, ciężko sprzedać coś za granicą. W każdym razie przyda się jakaś umiejętność, bo mitem jest, że można zarabiać nie posiadając ŻADNYCH UMIEJĘTNOŚCI I PIENIEDZY.

Teraz przejdę do tematu wpisu, czyli zarabianiu na domenach internetowych. Od razu powiem, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, są ludzie którzy zarobili na domenach majątek i żyją z ich sprzedaży. W ostatnim czasie zacząłem jednak interesować się tym tematem i chciałbym podzielić się kilkoma przemyśleniami na temat zarabiania na domenach. Zanim jednak przejdę do konkretów, słowem wstępu czym są domeny internetowe i dlaczego można na nich zarobić.

Domeny to inaczej nazwy, które wykupuje się, aby nasze strony internetowe miały przyjazną postać. Składają się ze słowa oraz końcówki (.pl, .com. .net itd.). W Polsce oczywiście najbardziej popularną końcówką jest .pl. Jeśli nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, by zarejestrować Twoją domenę, możesz kupić ją za kilkanaście złotych. Tyle mniej więcej kosztuje rejestracja w Polsce. Tylko uwaga: domeny nie kupuje się na zawsze, tylko wykupuje abonament na rok. Jeśli nie przedłużysz domeny, wraca ona do ogólnej puli. Roczne przedłużenie to koszt rzędu 70-120 zł.

No dobrze, a co jeśli zależy mi strasznie na jakieś domenie, a ktoś ją już kupił? No właśnie, tutaj przechodzimy do sedna tego, czym jest zarabianie na domenach. W takiej sytuacji ktoś może wycenić domenę i jeśli jesteś w stanie za nią tyle zapłacić, dobijacie targu. A jeśli nie, trudno.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Twinword – narzędzie do research’u fraz kluczowych ↢ ↢ ↢

Ile można zarobić na domenach?

To zależy. Zarobić można 2 zł i 200000 zł. Tak naprawdę domena jest warta tyle, ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić. A więc jeśli komuś strasznie zależy na domenie gulopom.com, to może za nią zapłacić 20 tys. mimo, że większość z nas nie wzięłaby jej za 5 zł. To, że dziś domena jest warta tyle co nic, nie znaczy, że będzie tak za 10 lat. Bo powiedzmy, że ktoś założy firmę o nazwie Gulopom, albo powstanie produkt, który będzie się tak nazywał. Jest też pewna zasada, która odnosi się głównie do domen z końcówką .pl i .com. Generalnie najbardziej wartościowe są domeny krótkie i proste do zapamiętania:

– f.pl

– fb.com

– krs.pl

Ich zaletą jest to, że mogą funkcjonować jako skrót do wielu firm, więc ich cena rynkowa jest automatycznie większa. Wspomniana domena fb.com została sprzedana za 8.5 miliona dolarów. Tyle pieniędzy zostało wydanych po to, by użytkownicy wpisujący w pasku przeglądarki dwie litery + com, zostali przekierowani bezpośrednio na stronę facebooka.

Drugą kategorią cennych domen są te składające się z ogólnych wyrazów:  samochody.pl, pożyczki.pl, lekarze.pl. Dla przykładu domena opony.pl została sprzedana za 1 mln zł, a urlopy.pl za 400 000 tys. zł.

NIESTETY MAM DLA CIEBIE SMUTNĄ WIADOMOSĆ

Prawdopodobieństwo, że znajdziesz niezarejestrowaną domenę typu pożyczki.pl i zbijesz na niej fortunę jest bliskie zeru. Wszystkie domeny tego typu są już od wielu lat pozajmowane. W końcu osób chcących zbić majątek nie brakowało nigdy. To samo dotyczy domen dwu i trzyliterowych. Jedyne niezarejestrowane trzyliterowce to np. yzq.pl zawierające litery, które ciężko powiązać z jakimś konkretnym słowem, czy marką. No chyba, że ktoś otworzy kiedyś korporację Yuppi Zuppi Quppi J Wtedy prawdopodobnie zostaniesz milionerem, oczywiście pod warunkiem że przez te wszystkie lata regularnie opłacałeś abonament za domenę.

Krótko mówiąc zarabianie na domenach w 2018 roku nie jest łatwe. A JEDNAK LUDZIE WCIĄŻ ZARABIAJĄ NA DOMENACH. Jak?

Dowiedz się: ↣ ↣ ↣ Jak samodzielnie postawić bloga na platformie WordPress ↢ ↢ ↢

Przewidując

Osoba, która chce zarabiać na domenach musi potrafić przewidzieć pewne rzeczy. Jeśli coś zaczyna być popularne na świecie lub w jakimś konkretnym miejscu, nie brakuje osób, które czym prędzej wykupują domenę z tym związaną. W ten sposób za 200 000$ została np. sprzedana domena ebola.com, związana z wirusem Ebola, o którym było głośnio jakiś czas temu. Obecnie znajduje się tam portal zawierający informacje o wirusie.

Mając szczęście

Czasem trzeba mieć po prostu szczęście. Ciężko w końcu przewidzieć, jaka domena będzie kiedyś dla kogoś ważna. Można wykupić kilka domen, lub tylko jedną i czekać przez kilka lat, aż potencjalny kupiec zgłosi się w sprawie transakcji. Ja mam kilka takich domen i cały czas czekam na odzew.

Kupując taniej i sprzedając drożej

Sposób ten wymaga jednak kapitału z Twojej strony.

Przechwytując

Domena która nie została przedłużona wchodzi w 1-miesięczny okresy wygasania. Jest to czas, w którym właściciel ma jeszcze szansę na przywrócenie domeny do swoich łask. Z różnych powodów tak się jednak nie dzieje. Wtedy mamy możliwość ponownej rejestracji lub licytacji domeny (w przypadku, gdy chętnych na kupno będzie więcej). Bardzo często sam profil linkowania takich domen jest dużo warty i wiele osób w nie inwestuje z myślą własnych portalach internetowych, czy sklepach. Ocena jakości takich domen to jednak bardzo szeroki temat i być może stworzę osobny poradnik na ten temat.

Parkując

Jest jeszcze jedna grupa wartościowych domen, o których nie wspomniałem. Są to domeny z literówkami, np. gogle.pl, facebok.pl, alegro.pl itd. Tego typu adresy, jeśli dotyczą rozpoznawalnych brandów, mogą wygenerować bardzo duży ruch. Dobra domena z literówką może wygenerować nawet kilkadziesiąt tysięcy odwiedzin miesięcznie. Ludzie kupują tego typu domeny by sprzedać je drożej, podbić statystyki na swojej stronie internetowej, czy przekierować na stronę parkingu internetowego. PARKING INTERNETOWY to specjalny system, który wyświetla reklamy wszystkim użytkownikom, którzy wpiszą twoją domenę w pasku przeglądarki. Właściciel domeny zarabia wtedy za każde klikniecie w reklamę. Przykładowe parkingi to np. sedo.com, czy parkingcrew.com

I teraz najważniejsze. Gdzie rozpocząć swoją przygodę z zarabianiem na domenach?

Ja osobiście korzystam i polecam Aftermarket. W sumie z trzech powodów: korzystanie z tej platformy jest bardzo wygodne i poukładane (tak wiem, kwestia subiektywna), jest duży wybór domen, i są tanie koszty przedłużenia. Oprócz tego mam jeszcze konta wśród innych operatorów, ale w przyszłości planuję w przenieść wszystkie domeny do jednego konta.

Mam nadzieję, ze tym wpisem przybliżyłem Tobie kwestie, jak można zarabiać na domenach internetowych. Daj znać w komentarzu, czy wszystko wydaję się jasne, a w razie pytań lub uwag również zachęcam do komentowania.

Lazybear.pl to blog, który powstał w 2016 roku. Od tego czasu publikuję na nim artykuły z pogranicza technologii, nauki i marketingu. Szczególnie zapraszam do odwiedzenia sekcji dla początkujących wordpressowiczów. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie 🙂

Za każdym razem gdy ktoś nie udostępni pomocnego materiału, gdzieś na świecie płacze mały niedźwiadek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *